wtorek, 26 stycznia 2016

Coś na odmłodzenie


Tytuł: " Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie"
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph
Liczba stron: 432
Data wydania: 18.11.2015


" Wakacyjny Londyn to świetne miejsce na przygodę, lecz jeśli pojadą tam Felix, Net i Nika, a dołączy do nich Laura... Jak zwykle u Kosika - będzie się działo! Gang elegantów, Net za ladą hotelowej recepcji, londyńskie szczury, pewien pies rasy corgi, agent Mamrot i... kłopoty z Niką. W wakacyjną prozę życia bohaterów wedrze się technologiczna moc sztucznej inteligencji i biologiczna potęga nastoletnich hormonów. Bo to książka dla współczesnych nastolatków - będzie trochę strasznie i niebezpiecznie, czasem poważnie, a najczęściej... bardzo śmiesznie."

     Dopadła mnie choroba, a co za tym idzie osłabienie i brak skupienia. Nie mogłam skoncentrować się na poważniejszych lekturach i zachciało mi się sięgnąć po jakąś młodzieżówkę, która nie będzie wymagała ode mnie myślenia, rozbawi, a jednocześnie będzie trzymała jaki taki poziom. Wybór padł na najnowszą książkę Rafała Kosika o przygodach Feliksa, Neta i Niki. Jest to już czternasta część o przygodach trójki nastolatków z Warszawy i muszę przyznać ( bez cienia wstydu), że chociaż ten wiek mam już dawno za sobą, to wszystkie poprzednie części przeczytałam. I owszem. Podobały mi się. 

    Akcja " Feliksa, Neta i Niki oraz (nie)Bezpiecznego Dorastania"  toczy się w trakcje wakacji, które przyjaciele spędzają w Londynie. Przez pomyłkę Neta, który pomylił cenę dziesięciu funtów ze stoma, nie mają pieniędzy,aby zapłacić za wynajem mieszkania i zmuszeni są poszukać pracy ( dla niektórych pierwszej w życiu). Szansą dla nich staje się praca w hotelu, do którego ( o dziwo) zostają przyjęci bez najmniejszych problemów. Szybko jednak okazuje się, że nie wszystko jest tak jak mogłoby się wydawać. Dziwny manager, szczury wielkości kota i dziwne otępienie nastolatków, które utrudnia im wykonywanie najprostszych czynności. Na dodatek Net staje się zazdrosny o Laurę i próbuję ingerować w jej związek z Feliksem, mając nadzieję na odzyskanie utraconej pozycji w życiu przyjaciela. Sytuacja staje się jeszcze dziwniejsza, kiedy to w progu hotelu staje nie kto inny jak mgr Juliusz Stokrotka, dyrektor szkoły, do której uczęszczają przyjaciele. Co on tam robi? I dlaczego sprawia wrażenie, jakby widok uczniów w tym miejscu wcale go nie dziwił?

   Lubię książki z tej serii. Co prawda są one skierowane do nieco innej grupy odbiorców niż ta, w której ja się znajduję, ale potrafią też wciągnąć dorosłego czytelnika. Rafał Kosik przedstawia w swoich książkach świat zwyczajnych nastolatków. Owszem przygody trójki przyjaciół są ubarwione fantastyką i w dużej mierze na niej się opierają ale znajdziemy tam również temat sieroctwa, biedy, pierwszych miłości, problemów rodzinnych,  emocji, które przeżywał każdy z nas. Uważam, że seria o warszawskich nastolatkach jest jedną z lepszych jakie w chwili obecnej znajdują się na rynku wydawniczym i kierowane są do młodzieży. Nie jest tak infantylna jak większość z nich i stanowi pewne orzeźwienie pośród wampirów, wilkołaków itp., których pełno wokół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz