wtorek, 15 grudnia 2015

Druga szansa


Tytuł: "Druga szansa"
Autor: K.B. Miszczuk
Wydawnictwo: Uroboros
Liczba stron: 336
Data wydania: 06.11.2013


" Kolejna trzymająca w napięciu powieść Katarzyny Miszczuk. Tym razem autorka miesza ze sobą jawę i sen, a marzenia zamieniają się w koszmary, z których nie sposób się obudzić.

Młoda dziewczyna budzi się w pokoju, którego nie zna – co gorsza, nie poznaje własnego odbicia w lustrze i nie może przypomnieć sobie swojego imienia. Z czasem okazuje się, że nazywa się Julia Stefaniak, a w pożarze zginęła cała jej rodzina – jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. I choć nazwa ośrodka powinna dodawać dziewczynie otuchy, Julia nie potrafi pozbyć się wrażenia, że coś jest nie tak. Jedna z pacjentek nieustannie przepowiada jej śmierć, w pokoju Julii pojawia się tajemnicza dziewczyna, a tuż przed zaśnięciem słyszy szepty. Co zrobić w sytuacji, w której nie możesz zaufać nawet sobie? "

      Julia budzi się z głębokiego snu. Nie poznaje pokoju, w którym się znajduje, nie pamięta jak się tam znalazła, nie poznaje nawet własnego odbicia w lustrze. Na parapecie jej okna siada ogromny kruk i zaczyna przeraźliwie krakać. Dziewczyna wpada w panikę. Nagle obok niej pojawia się nieznajoma kobieta, która mówi,że ma na imię Zofia i od tej pory będzie przyjaciółką Julii oraz jej psychoterapeutką. Bohaterka dowiaduje się od niej, że znajduje się w ośrodku "Druga Szansa", który pomaga w rehabilitacji i dojściu do siebie osobom po ciężkich wypadkach. Na początku wszystko wydaje się być w porządku, co prawda Julia nie pamięta nic ze swego poprzedniego życia, ale wierzy lekarzom i posłusznie przyjmuje podawane przez nich leki. Jednak po jakimś czasie dziewczyna zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście można ufać pracownikom  ośrodka i wierzyć w ich słowa. Przyczynia się do tego kilka sytuacji m.in. pacjentka Magdalena, która przepowiada Julii śmierć, pojawiające się znikąd kruki, czy rudowłosa dziewczyna zwracająca się do naszej bohaterki - "Karolino". Nic nie jest takim jak wydawało się na początku, i o co chodzi Edytce - autystycznej sześciolatce, która mówi,że Julia musi uciekać?

    Książka wciąga od pierwszych stron. Tajemniczy i mroczny klimat poczujemy już na samym jej początku. Pełno jest w niej niedomówień i sekretów. Dodatkowo namieszać może fakt, że w pewnym momencie nie wiemy już czy to Julia ma urojenia, czy faktycznie dzieją się wokół niej rzeczy straszne i tajemnicze.

   Powieść czyta się bardzo szybko. Akcja mknie przed siebie nie pozwalając na nudę i z każdą stroną zaciekawia coraz bardziej. Co do bohaterów, to jest już nieco gorzej. Muszę przyznać, że Julia trochę mnie denerwowała. Po dwudziestoparoletniej dziewczynie można by spodziewać się więcej charakteru. Zofia natomiast przypominała mi nieco profesor Umbridge z " Harrego Pottera" przez co momentami śmieszyła zamiast wywoływać grozę. Drugim minusem jest dla mnie zakończenie książki. Owszem jest ono zupełnie nieprzewidywalne, jednakże czegoś mi tam zabrakło. Jak na książkę której klimat sprawił,że momentami miałam gęsią skórkę ( czytałam w nocy i sama w domu), to wydało mi się ono trochę powierzchowne. Moim zdaniem można było pokusić się o głębsze rozwinięcie tematu.

  " Druga szansa" nie jest książką bez wad, jednakże niepowtarzalny klimat sprawia, że ciężko odłożyć ją na bok. Polecam wszystkim miłośnikom thrillerów. Nie wymagajcie od niej zbyt wiele, zwyczajnie pozwólcie się porwać nastrojowi grozy:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz