piątek, 28 grudnia 2012

Marionetki

Tytuł: Marionetki
Autor: Paweł Jaszczuk
Wydawnictwo: Prószyńki i S-ka
Liczba stron: 340
Data wydania: styczeń 2012


" We Lwowie trwa festiwal lalek. Ktoś szykuje krwawy spektakl…

W letni poranek 1938 roku, w dawnej stolicy Galicji znaleziono drastycznie oszpecone ciało bankowego kasjera. Tajemnicę zabójstwa próbuje rozwikłać dziennikarz Jakub Stern. Własnym tropem podąża jego redakcyjna koleżanka, intrygująca i sprytna Wilga de Brie oraz pewien inspektor policji.

W willi na peryferiach miasta Jakub z Wilgą znajdują kryjówkę mordercy, pełną dziwnych marionetek do złudzenia przypominających żywe istoty. Wkrótce giną dyrektor teatru lalek i młodziutka aktorka Mimi. Czy coś łączy te morderstwa?
"

Książka Pawła Jaszczuka przenosi nas do przedwojennego Lwowa. Jest lato 1938 roku. Będąca na wycieczce grupa gimnazjalistek natyka się na zwłoki mężczyzny. Kim jest zabity? Kto zabił? I jeszcze jedno..gdzie właściwie jest głowa denata? Do rozwiązania tej zagadki angażuje się ( ku niezadowoleniu miejscowej policji) dziennikarz Jakub Stern. Wraz z redakcyjna koleżanką - Wilgą de Brie - wpadają na trop, który wiedzie ich do wynajmowanej przez denata willi na obrzeżach miasta. Znajdują tam upiorne marionetki, które do złudzenia przypominają ludzi...Tymczasem we Lwowie trwa festiwal lalek, a Jakuba odwiedza w redakcji kobieta, która podaje się za jasnowidzkę i komunikuje mu, że : " Pan Bóg zdecydował strącić Pana do piekła"...

"Marionetki" są książką, która przenosi nas w czasy przedwojenne. Autor doskonale odmalowuje świat z początku XX wieku. Specyficzna atmosfera Lwowa przyciąga czytelnika i zaprasza do przechadzki brukowanymi uliczkami tego miasta. Akcja powieści jest zgrabnie zawiązana i nie pozwala się nudzić. Coraz to nowe wątki kryminalne przeplatają się z opisem perypetii rodzinnych Jakuba, jak również ukazują urok przedwojennego Lwowa. Oprócz głównej intrygi znajdziemy tu kilka wątków pobocznych, które pokazują nam, jak wyglądało życie w redakcji gazety, lub też pozwalają poczuć klimat lwowskiego teatru.

Książkę zdecydowanie polecam. Myślę,że spodoba się wszystkim wielbicielom kryminałów retro:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz