środa, 12 grudnia 2012

Trafny wybór


Tytuł: Trafny Wybór
Autor: J.K. Rowling
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Licza stron:
Data wydania: listopad 2012
Liczba stron: 512

" Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.

Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie?

Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.
"

J.K Rowling kojarzyła się dotychczas z serią książek o Harrym Potterze. W listopadzie ukazała się w Polsce jej najnowsza powieść ( tym razem skierowana do dorosłych czytelników) pt. " Trafny wybór".

Akcja książki przenosi nas do małego, spokojnego miasteczka o nazwie Pagford. Życie mieszkańców skupia się na codziennych sprawach, a nadzór nad nimi sprawuje Rada Parafialna. Sytuacja zmienia się, kiedy to jeden z mieszkańców - Barry - umiera. Miasteczko pogrąża się w chaosie. Na jaw wychodzą ukrywane wcześniej tajemnice, jak również okazuje się, że każda z tych spokojnych rodzin posiada własny sekret. Niekoniecznie pozytywny.

Na samym początku powieści czytelnik może się poczuć nieco zagubiony. Poznajemy mnóstwo postaci, przedstawiane są coraz to nowe watki, które mogą wydawać się przypadkowe. Nic bardziej mylnego. Z czasem akcja zagęszcza się, a pozornie przypadkowe szczegóły łączą się w jedna spójną całość.

Zachęcam do przeczytania  " Trafnego wyboru", jednakże lojalnie uprzedzam, iż jeśli ktoś oczekuje książki na miarę " Harrego Pottera" to trochę się rozczaruje. Nie zrozumcie mnie źle. " Trafny wybór" jest naprawdę dobrą i przemyślanie napisaną książka. Fabuła wciąga, mamy tutaj typowy angielski humor oraz doskonale przedstawione realia życia w małym miasteczku. Uważam, że Pani Rowling poradziła sobie świetnie z powieścią dla dorosłych. Czytelnicy dostają do rąk naprawdę dobrą książkę, ale....gdybym nie wiedziała, kto napisał "Trafny wybór" nigdy nie zgadłabym, że chodzi o autorkę Harrego. Książka interesująca, jednakże nie widzę różnicy pomiędzy powieścią kryminalną napisana przez J.K. Rowling, a dobrą powieścią kryminalną innego autora. Po kimś kto napisał "Harrego Pottera" spodziewałam się dużo więcej..i chyba tutaj był mój błąd.

Myślę, że "Trafny wybór" powinien się spodobać, jednak nie popełnijcie mojego błędu i podchodźcie do tej książki bez wygórowanych oczekiwań:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz