wtorek, 31 lipca 2012

Tajemina Abigel

Tytuł: " Tajemnia Abigel"
Autor: Magda Szabó
Wydawnictwo: Bona
Liczba stron: 351
Data wydania: maj 2012

        " Lata 40. ubiegłego wieku, Węgry. Nastoletnia Gina pomimo trwającej wojny korzysta z uroków życia: uczy się, spędza czas z przyjaciółkami, flirtuje. Wszystko się zmienia, gdy jej ojciec, wysoko postawiony wojskowy, bez słowa wyjaśnienia wysyła córkę na odciętą od świata, surową kalwińską pensję. Początkowo zbuntowana – przeciw ojcu, przeciw nowym koleżankom, z którymi nie potrafi się porozumieć; przeciw wojennej rzeczywistości, która zabiera jej beztroską młodość – Gina musi błyskawicznie dorosnąć, gdy poznaje sekret swojego uwięzienia. Na szczęście nie jest sama: czuwa nad nią tajemniczy przyjaciel, podpisujący się imieniem Abigél..."
 
        W Europie trwa II wojna światowa. Generał Vitay chcąc uchronić córkę przed niebezpieczeństwem wysyła ja na położoną na uboczu kraju pensję biskupa Matuli. Nastoletnia Gina, która dotychczas spędzała czas na zabawie     i flirtowaniu z oficerami, nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Jej nieprzemyślane zachowanie powoduje, że już na samym początku roku szkolnego nie jest w stanie porozumieć się z koleżankami i zostaje " wyklęta" przez klasę. Nie jest to przyjemne, a odczucie osamotnienia potęguje dziwne zachowanie ukochanego ojca  oraz surowe reguły panujące na pensji. Gina zaczyna myśleć o ucieczce, a w tle majaczy nam posąg tajemniczej Abigel...

    Książkę Magdy Szabó odebrałam bardzo pozytywnie. "Tajemnica Abigel" wciągnęła mnie od pierwszej strony i trzymała mocno, aż do końca. Ukazuje ona rozwój Giny, która z rozpieszczonego dziecka musi  z dnia na dzień stać się dorosła kobietą, która podejmuje właściwe decyzje i odróżnia wrogów od przyjaciół.

    Jak dla mnie "Tajemnica Abigel" to jedna z najlepszych pozycji, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Książka co prawda skierowana jest do młodzieży, myślę jednak, że "starszej młodzieży" także przypadnie do gustu.

Ocena: 10/10

1 komentarz:

  1. Czytałam do tej pory tylko "Tylko sam siebie możesz ofiarować" i bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie ta książka (polecam!). Na pewno na tym nie poprzestanę, choć Magda Szabo napisała tego tyle, że raczej będę sięgać po książki skierowane do dorosłych :) W każdym razie kawałek dobrej literatury.

    OdpowiedzUsuń