poniedziałek, 19 listopada 2012

Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych." Pierwsza w Polsce książka o bohaterkach kryminałów! Kobiety na tropie zbrodni – policjantki, profilerki, antropolożki sądowe, koronerki, dziennikarki, detektywki współpracujące z Innymi, nieletnie poszukiwaczki przygód, specjalistki i amatorki. Blisko sto pięćdziesiąt omówionych powieści kryminalnych!

W tomie pierwszym szkice dotyczące twórczości: Carol O’Connell, Anne Holt, Thomasa Kangera, Jeffery Deavera, Alicii Giménez-Bartlett, Theresy Monsour, Izabeli Szolc, Aleksandry Marininy, Valerie Wilson Wesley, Denise Miny, Anny Blundy, Shulamit Lapid, Lizy Marklund, Patricii Cornwell, Kathy Reichs, Karin Slaughter.

W tomie drugim szkice dotyczące twórczości: Tanyi Huff, Charlaine Harris, Marthy Grimes, Alana Bradley’a, Karen Karbo, Stiega Larssona, Camilli Läckberg, Yrsy Sigurđardóttir, Darii Doncowej, Ǻsy Larsson, Alexandra McCall Smitha, Gai Grzegorzewskiej, Katarzyny Rygiel."

O książkach Bernadetty Darskiej "Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych" słyszałam wiele dobrego. Nie ukrywam, że takie pochlebne recenzje nieco wstrzymały mnie przed ich zakupem, ponieważ często okazuje się, że coś co zapowiadane było jako hit, okazuje się przeciętne, jeśli nawet nie gorzej. W tym wypadku było inaczej. Książki podobały mi się bardzo.

Bernadetta Darska przedstawia nam dwadzieścia dziewięć bohaterek powieści kryminalnych. Śledzi zmiany w ich życiu, rozwój osobisty, jak również podejście do pracy. Wśród opisywanych bohaterek możemy znaleźć m.in. Erikę Falck, Julię Dobrowolską, Anastazję Kamieńską czy Flawię do Lucę. O ile tom pierwszy koncentruje się na bohaterkach, które mają styczność ze zbrodnią z racji wykonywania swojego zawodu, o tyle w drugim znajdziemy sylwetki detektywek - amatorek.

Nie ukrywam, że książki mnie zachwyciły. Spotkałam w nich bohaterki, z którymi miałam styczność już wcześniej, jak również kilka nowych, z którymi planuję się zapoznać.

Zdecydowanie polecam!!!  Książki warte najwyższej uwagi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz