wtorek, 21 sierpnia 2012

Ostatnia noc jej życia.

 Tytuł: "Ostatnia noc jej życia" 
Autor: " Maureen Jennings
Wydawnictwo: Oficynka
Liczba stron: 308
Data wydania: listopad 2010r.

" Śmierć w śnieżnym Toronto. Detektyw Murdoch rozpoczyna śledztwo Zimą 1895 roku na opuszczonej uliczce znaleziono zamarznięte ciało młodej służącej. Detektyw William Murdoch odkrywa wkrótce, że wiele osób znających dziewczynę ma coś do ukrycia. Ostatnia noc jej życia to pierwsza z serii siedmiu książek o kanadyjskim detektywie, ukazujących wiernie realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany swej pracy i wykorzystuje w niej najnowsze zdobycze kryminalistyki. Ten nieśmiały, samotny i doświadczony przez los miłośnik jazdy na rowerze musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów..."

   Jest ciemna zimowa noc. Młodziutka służąca Theresa decyduje się na desperacki krok i ucieka z domu swego państwa. Kilkanaście godzin później zostaje znaleziona martwa. Jest całkiem naga a na jej ramionach widnieją siniaki. Co się stało? Czyżby rozgniewany pracodawca zdecydował się wymierzyć jej karę za opuszczenie domu? A może jeden z służących rozgniewał się, ponieważ nie dostał od dziewczyny tego czego oczekiwał? Na te pytania będzie musiał znaleźć odpowiedź detektyw William Murdoch. Detektyw młody, przystojny, o miłym usposobieniu i bardzo przenikliwym umyśle. Jednak nic nie jest takie jak się wydaje, a detektyw wkracza powoli w świat kanadyjskiej arystokracji, dla której najważniejsze jest zachowywanie pozorów.

      Książka przyjemna. Wątek kryminalny przeprowadzony został dość dobrze, a postać Murdocha urzeka od pierwszych stron i nie sposób go nie polubić. Przyznam, że zakończenie było dla mnie niespodzianka  i nie do końca tego się spodziewałam ,ale w sumie chyba o to chodzi w kryminale:)    " Ostatnia noc jej życia" jest pierwszą z serii książek o kanadyjskim detektywie, myślę jednak, że sięgnę również po następne tomy tej sagi. Pani Jennings w dobry sposób przedstawiła realia życia w Toronto, zasady rządzące tamtejszą arystokracją, jak również biedę i trudności, z którymi borykają się zwykli mieszkańcy tego miasta. Książkę polecam, myślę, że będzie miłym urozmaiceniem popołudnia. Jeżeli nie zachwyci to przynajmniej dobrze zagospodaruje czas:)

2 komentarze:

  1. brzmi ciekawie, poza tym lubię zaskakujące zakończenia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam,spodoba Ci się :)

    OdpowiedzUsuń