czwartek, 16 sierpnia 2012

Dziewczyna z Aniołem.

Tytuł: "Dziewczyna z Aniołem"
Autor: Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo: Sol
Liczba stron: 304
Data wydania: sierpień 2012

" Wiosną 1959 roku Kraków żyje wielką sensacją – tajemniczym zabójstwem siedemnastoletniej Iwony Horn, córki stalinowskiego prokuratora. Kto zamordował dziewczynę, samotnie spędzającą Wielkanoc w mieszkaniu swoich rodziców, pojedynczym ciosem noża?
Dlaczego to uczynił? Czy była to kara za niesprawiedliwe wyroki jakie w niedawnych czasach ferował jej ojciec? Zbrodnia z zazdrości? Efekt zawiedzionych uczuć, czy misterna intryga bezpieki? Wszystkie odpowiedzi są możliwe, ale prawdziwa jest tylko jedna.
Amatorskie śledztwo w tej sprawie prowadzi nieszczęśliwie zakochany w Iwonie jej szkolny kolega, Filip Dobrowski wraz z przyjacielem, lekarzem Jerzym Gruszewskim, weteranem wojny domowej w Hiszpanii. Dochodzenie odsłoni przed nimi wstydliwe sekrety, których istnienia nawet się nie domyślali, układając się w mroczną opowieść o miłości, śmierci i zemście
."

Uwaga, uwaga! Przygotować się od podróży!
- Kierunek? - Kraków
- Czas? - Lata 50-te XX wieku
- Towarzysz podróży? - Filip Dobrowolski, szesnastolatek, uczeń krakowskiego gimnazjum
- Bagaż? - Zapas wolnego czasu, bo przygoda wciągnie nas bez reszty:)

        Książka przenosi nas do Krakowa lat 50-tych. Poznajemy młodzież krakowskich szkół - Iwonę Horn ( córkę stalinowskiego prokuratora, pannę o wątpliwej reputacji), Adama Milicza ( gwiazdę szkolnego teatru i niesamowitego podrywacza), Leona Mierzejewskiego ( okrutnego, zafascynowanego śmiercią syna chirurga), czy też w końcu Filipa Dobrowolskiego, który opisuje nam dziejące się wydarzenia. Na początku akcja dzieje się powoli, poznajemy Filipa, jego rodzinę, zaznajamiamy się z życiem uczniów krakowskich gimnazjów, jak również ulegamy specyficznemu, jedynemu w swoim rodzaju klimatowi Krakowa.Jednakże, ze strony na stronę wydarzenia nabierają tempa, tajemnice się mnożą, a czytelnik gryzie paznokcie z niecierpliwości, aby jak najprędzej dowiedzieć się prawdy:)

     Książka jest rewelacyjna! Przenosimy się do Krakowa lat 50-tych, trochę innego niż ten obecny ale równie klimatycznego i pełnego tajemnic. Widzimy jak działał system polityczny tamtych czasów oraz w jaki sposób załatwiano sprawy niewygodne dla Urzędu Bezpieczeństwa. Obserwujemy codzienne życie  mieszkańców miasta, ich troski i radości. 

     "Dziewczynę z Aniołem" określiłabym jako kryminał społeczno-obyczajowy. Wszystkie wątki      w powieści są zgrabnie połączone, a akcja wciąga "jak diabli" :) Naprawdę polecam. Myślę, że się nie zawiedziecie i książka spełni Wasze oczekiwania. Ba! Jestem przekonana, że spełni :)

1 komentarz:

  1. zapraszam do wzięcia udziału w wymiance książkowej, którą organizuje.

    OdpowiedzUsuń