środa, 10 lutego 2016

Wołanie kukułkiTytuł: "Wołanie kukułki"
Autor: Robert Galbraith
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Liczba stron: 452
Data wydania: 04.12.2013


" Ciało supermodelki Luli Landry zostaje znalezione pod oknem balkonu jej londyńskiej rezydencji. Policja stwierdza samobójstwo, ale brat celebrytki w to nie wierzy, dlatego zatrudnia prywatnego detektywa, Cormorana Strike’a.

Strike jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał i fizycznie i psychicznie. Ma kłopoty finansowe i właśnie rozstał się z kobietą swojego życia. Sprawa Luli jest dla niego szansą na odbicie się od dna, ale im bardziej detektyw wikła się w skomplikowany świat wyższych sfer, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo.

Wciągająca, elegancka intryga zanurzona w atmosferze Londynu - od spokojnych uliczek Mayfair, przez ciasne bary East Endu, aż po zgiełk Soho - sprawia, że Wołanie kukułki  jest nadzwyczajną książką."

   Historia rozpoczyna się w mroźną zimową noc. W jednym z londyńskim apartamentów dochodzi do tragedii. Z balkonu na najwyższym piętrze wypada Lula Landry, celebrytka i supermodelka, o której rozpisują się wszystkie gazety w kraju. Policja stwierdza samobójstwo, jednakże nie wszyscy godzą się z taką wersją wydarzeń. Brat ofiary jest przekonany, że Lula nie popełniła samobójstwa tylko została zamordowana. W celu wyjaśnienia zagadki zatrudnia Cormorana Strike'a, weterana wojennego, który akurat rozstał się z kobietą swojego życia, a na dodatek zmaga się ze sporymi problemami finansowymi. Strike początkowo nie wierzy w wersje o morderstwie, a zlecenie przyjmuje jedynie po to, aby podreperować finanse. Jednak w trakcie śledztwa na jaw wychodzą informacje, które każą mu zastanowić się nad tym czy Lula Landry faktycznie popełniła samobójstwo.

   Muszę przyznać, że autorka Harrego Pottera napisała naprawdę dobry kryminał.  Zagadka jest dobrze skonstruowana, przyznam,że do końca książki nie wiedziałam jakie będzie jej zakończenie. Bohaterowie są bardzo zróżnicowani, każdy ma własną osobowość i o nikim nie można powiedzieć,że jest " jakiś nijaki". Cormoran Strike jest bohaterem wyjątkowym. Okaleczony na wojnie, zmagający się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym, co jednak nie przeszkadza być mu  wspaniałym śledczym, inteligentnym i kojarzącym fakty.  Fabuła " Wołania kukułki" biegnie dwutorowo. Z jednej strony przedstawione jest śledztwo w sprawie śmierci Luli, a z drugiej autorka ukazuje nam życie Cormorana, jego emocje i przemyślenia. Moim zdaniem jest to fajny zabieg, bo dzięki temu możemy lepiej poznać głównego bohatera powieści.

   A zatem, polecam "Wołanie kukułki" wszystkim miłośnikom twórczości J.K. Rowling, jak również tym którzy lubują się w zagadkach  kryminalnych. Myślę,że każda z tych grup będzie usatysfakcjonowana. Dodam jeszcze, że "Wołanie kukułki" jest pierwszą z cyklu książek o Cormoranie Strike'u. Dotychczas ukazały się jeszcze " Jedwabnik" i " Żniwa zła". Na mojej półce już stoją i czekają na swoją kolej:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz