sobota, 12 stycznia 2013

Katarzyna Wielka. Gra o władzę.


Tytuł: Katarzyna Wielka. Gra o władzę.
Autor: Ewa Stachniak
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Znak
Liczba stron: 512
Data wydania: sierpień 2012


" Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii

Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.

Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.

Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii."

Narratorem powieści jest Barbara. Córka polskiego introligatora, która w wieku czternastu lat przybywa na carski dwór. Początkowo zostaje przydzielona do garderoby Carycy Elżbiety, gdzie próbuje wypełniać swoje obowiązki. Barbara nie lubi swojego nowego otoczenia, jednakże umie słuchać i wkrótce jej zdolności zostają zauważone. Barbara zostaje szpiegiem kanclerza Rosji - Bastużewa ,a także zauszniczką samej Carycy Elżbiety. Elżbieta zleca jej śledzenie Zofii - księżniczki przeznaczonej na żonę dla następcy carskiego tronu. Elżbieta nie bierze jednak pod uwagę, że pomiędzy dziewczętami może narodzić się przyjaźń...

Książkę kupiłam zachęcona opisem na okładce. Spodziewałam się pozycji, która przybliży mi trochę postać carycy Katarzyny. No niestety. Katarzyna Wielka nie jest główną postacią tej książki, i jak dla mnie było jej stanowczo za mało. Poznajemy młodziutką Zofię , która po przybyciu na carski dwór napotyka na swojej drodze same problemy. Myślę, że znacznie lepiej odmalowana została postać Carycy Elżbiety, z jej wszelkimi wadami, i jakże nielicznymi zaletami. Mimo wszystko książka naprawdę mi się podobała. Dzięki dokładnym opisom możemy poznać realia carskiego dworu, wyobrazić sobie Pałac Zimowy, jego wystrój, jak również bogate toalety tamtejszych dam:)

Myślę, że warto przeczytać tę pozycję. Nie znajdziemy w niej wielu historycznych faktów, ale z pewnością umili nam popołudnie i może choć trochę przybliży, jak to się stało, że młodziutka pruska księżniczka została jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz