środa, 19 września 2012

Kobiety z domu Soni

Tytuł: Kobiety z domu Soni
Autor: Sabina Czupryńska
Wydawnictwo: Prószyński Media
Liczba stron: 472
Data wydania: luty 2012

     " Historia rozpoczyna się w małym miasteczku, a kończy w wielkim mieście. Jest jak rodzinny album z pożółkłymi zdjęciami, na których wrażliwy fotograf uwiecznił pięć wyjątkowych kobiet: prababcię Antonię, jej córkę Julię, wnuczki Basię i Jagodę oraz prawnuczkę Sonię. Wszystkie, połączone więzami krwi niczym łańcuchem splecionych rąk, przekazują sobie to, co w nich najpiękniejsze, ale i to, co głęboko skrywane.
      Każda z nich kocha, tęskni, pragnie, uczy się żyć, szuka rozwiązań. Zdobywa i porzuca. Pięknie wygląda z papierosem, za kierownicą malucha czy w markowej sukience. Każda spotyka mężczyznę lub kilku i próbuje uwolnić się od tajemnicy z przeszłości, odnaleźć szczęście, odmienić los nieświadomie wyznaczony jej przez matkę, babcię, prababcię. Każda z nich ma na to szansę. Każda z nas też."
 
     Książka " Kobiety z domu Soni" przedstawia nam historie pięciu kobiet. Kobiet powiązanych więzami krwi, a jednak zupełnie od siebie różnych. Pierwsza z nich to Antonia, z jednej strony idealna i czuła babcia, z drugiej, kobieta ze złamanym sercem. Złamało je jej własne dziecko - Julia, która nie okazuje matce szacunku ani miłości, ciągle ją wykorzystuje. Julia jest egoistką. Nie potrafi myśleć o nikim innym niż o sobie. Męża i dzieci traktuje przedmiotowo, posuwa się nawet do uwiedzenia chłopaka swojej córki. Córki Juli - Basia i Jagoda, także  nie są do siebie podobne. Basia - w młodości śliczna i wesoła dziewczyna, z czasem zmienienia się w ponurą i szarą kobietę. Znaczący wpływ ma na to historia z Ryśkiem ( chłopakiem, którego uwiodła jej matka), jak również niechciana ciąża i przymus oddania dziecka. Druga z córek Julii ,Jagoda, od zawsze rosła w cieniu Basi. Wszystko zmieniło się, kiedy poznała Macieja. Macieja, który później zostawił ją z małym dzieckiem i zaginął gdzieś w świecie. Najmłodszą z tych kobiet jest Sonia. Prawnuczka Antonii, wnuczka Julii i córka Jagody.
 
Sabina Czupryńska w swojej książce przedstawia fragmenty z życia poszczególnych bohaterek. Fragmenty te układają się w spójna całość i naprawdę wciągają czytelnika. Postacie kobiet są wyraźnie nakreślone, momenty radosne przeplatają się ze wzruszającymi i wręcz brutalnymi ( kiedy mały chłopiec odnajduje zwłoki ojca).
 
Książka jest tak wciągająca, że nie mogłam się od niej oderwać nawet na chwilę. Saga rodzinna, ujeta przez autorkę w ciekawy sposób. Polecam wszystkim kobietom - młodym i tym troszkę starszym. Każda z nich znajdzie w niej coś dla siebie:)

2 komentarze:

  1. Uwielbiam sagi rodzinne! Zapiszę sobie ten tytuł i kiedyś ją przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że się nie zawiedziesz:)

      Usuń