piątek, 5 kwietnia 2013

Niesamowity kot.
Tytuł: "Kot, który...."
Autor: Lilian Jackson Braun
Wydawnictwo: Elipsa
Liczba tomów: 30


"Kot, który czytał wspak" jest pierwszą z trzydziestu części kryminałów Lilian Jackson Braun opowiadających o dziennikarzu Jimie Qwilleranie i jego wspaniałym kocie Kao K'o Kungu ( w skrócie: Koko).

W pierwszym tomie sagi poznajemy Jima Qwillerana, dziennikarza śledczego z Chicago, który zostaje niejako zmuszony do podjęcia pracy w redakcji gazety "Daily Fluxion". Zostaje on przydzielony do działu kulturalnego, a jako główne zadanie otrzymuje przeprowadzanie wywiadów z lokalnymi artystami. Qwilleran, który do tej pory ze sztuką nie miał nic wspólnego, podejmuje się tego karkołomnego zdania. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że oto zaczyna się przygoda, która przysporzy mu nie tylko znajomości z lokalną policją, ale także obdaruje przyjacielem na całe życie - kotem syjamskim Kao K'o Kungiem, w skrócie: Koko. Koko jest wybitnym kocim indywidualistą. Jada wyłączenie siekaną wołowinę i homara, ma swoje kocie humory, a na dodatek posiada nadprzyrodzone zdolności rozwiązywania zagadek kryminalnych.

Muszę przyznać, że seria o niezwykłym kocie i jego sympatycznym właścicielu wciągnęła mnie na całego. Owszem, historie te nie są arcydziełami literatury, intrygi kryminalne średnio zaskakują, a niektóre opowieści można uznać wręcz za naciągane, jednakże pomimo tego mają one niesamowity urok. Qwilleran jest bohaterem, którego da się lubić. Ot, taki równy gość z sąsiedztwa, trochę starodawny, ale posiadający też spore poczucie humoru. Co do Koko, to jest on niesamowitym kotem.Prezentuje nam całą gamę kocich zachowań, jak również potrafi budzić skrajne emocje: irytuje i zachwyca.

Sagę Lilian Jackson Braum polecam wszystkim miłośnikom kotów, jak również zagadek kryminalnych. Nie znajdziecie tu może skomplikowanej intrygi kryminalnej, ale myślę, że miło spędzicie czas poznając przygody Jima i jego wspaniałego kota:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz