czwartek, 16 sierpnia 2012

Dziewczyna z Aniołem.

Tytuł: "Dziewczyna z Aniołem"
Autor: Agnieszka Krawczyk
Wydawnictwo: Sol
Liczba stron: 304
Data wydania: sierpień 2012

" Wiosną 1959 roku Kraków żyje wielką sensacją – tajemniczym zabójstwem siedemnastoletniej Iwony Horn, córki stalinowskiego prokuratora. Kto zamordował dziewczynę, samotnie spędzającą Wielkanoc w mieszkaniu swoich rodziców, pojedynczym ciosem noża?
Dlaczego to uczynił? Czy była to kara za niesprawiedliwe wyroki jakie w niedawnych czasach ferował jej ojciec? Zbrodnia z zazdrości? Efekt zawiedzionych uczuć, czy misterna intryga bezpieki? Wszystkie odpowiedzi są możliwe, ale prawdziwa jest tylko jedna.
Amatorskie śledztwo w tej sprawie prowadzi nieszczęśliwie zakochany w Iwonie jej szkolny kolega, Filip Dobrowski wraz z przyjacielem, lekarzem Jerzym Gruszewskim, weteranem wojny domowej w Hiszpanii. Dochodzenie odsłoni przed nimi wstydliwe sekrety, których istnienia nawet się nie domyślali, układając się w mroczną opowieść o miłości, śmierci i zemście
."

Uwaga, uwaga! Przygotować się od podróży!
- Kierunek? - Kraków
- Czas? - Lata 50-te XX wieku
- Towarzysz podróży? - Filip Dobrowolski, szesnastolatek, uczeń krakowskiego gimnazjum
- Bagaż? - Zapas wolnego czasu, bo przygoda wciągnie nas bez reszty:)

        Książka przenosi nas do Krakowa lat 50-tych. Poznajemy młodzież krakowskich szkół - Iwonę Horn ( córkę stalinowskiego prokuratora, pannę o wątpliwej reputacji), Adama Milicza ( gwiazdę szkolnego teatru i niesamowitego podrywacza), Leona Mierzejewskiego ( okrutnego, zafascynowanego śmiercią syna chirurga), czy też w końcu Filipa Dobrowolskiego, który opisuje nam dziejące się wydarzenia. Na początku akcja dzieje się powoli, poznajemy Filipa, jego rodzinę, zaznajamiamy się z życiem uczniów krakowskich gimnazjów, jak również ulegamy specyficznemu, jedynemu w swoim rodzaju klimatowi Krakowa.Jednakże, ze strony na stronę wydarzenia nabierają tempa, tajemnice się mnożą, a czytelnik gryzie paznokcie z niecierpliwości, aby jak najprędzej dowiedzieć się prawdy:)

     Książka jest rewelacyjna! Przenosimy się do Krakowa lat 50-tych, trochę innego niż ten obecny ale równie klimatycznego i pełnego tajemnic. Widzimy jak działał system polityczny tamtych czasów oraz w jaki sposób załatwiano sprawy niewygodne dla Urzędu Bezpieczeństwa. Obserwujemy codzienne życie  mieszkańców miasta, ich troski i radości. 

     "Dziewczynę z Aniołem" określiłabym jako kryminał społeczno-obyczajowy. Wszystkie wątki      w powieści są zgrabnie połączone, a akcja wciąga "jak diabli" :) Naprawdę polecam. Myślę, że się nie zawiedziecie i książka spełni Wasze oczekiwania. Ba! Jestem przekonana, że spełni :)

wtorek, 7 sierpnia 2012

Starsza Pani wnika


Tytuł: " Starsza Pani wnika"
Autor: Anna Fryczkowska
Wydawnictwo: Prószyński Media
Liczba stron: 440
Data wydania: maj 2012

  " Torturowany przed śmiercią nauczyciel angielskiego zostaje znaleziony we własnym mieszkaniu. Pewna księgowa znika bez śladu. Ktoś w okrutny sposób pastwi się nad podwórkowymi kotami. Czy te sprawy mają wspólny mianownik?  Tak - jest nim babcia pełnego kompleksów prywatnego detektywa, która w tajemnicy przed ukochanym wnukiem pilotuje działania jego agencji detektywistycznej. A jednocześnie usiłuje dociec, kto bruździ na jej podwórku. I jest w tym zaskakująco skuteczna! Zapewne dlatego, że potrafi wykorzystać wszelkie atuty, jakimi dysponuje kobieta naprawdę dojrzała..."
 
     Halina i Dzidka przyjaźnią się od wieków. Dawno temu połączyła je tajemnica, która związała starsze panie na wiele lat. Halina jest typem babci - sportsmenki. Płaskie buty, sportowa kurtka, codzienny spacer z kijkami i 50 brzuszków przed snem. Dzidka to jej zupełna odwrotność. Wymalowana, wyfryzowana, w szpileczkach, kapeluszu i nieodłącznych fioletach. Jedynym sportem jaki uprawie jest biegania na poranną mszę. Jednakże pomimo tych różnic obie panie świetnie się dogadują i mają wspólną pasję, a mianowicie dokarmianie bezpańskich kotów. Codziennie udają się z miseczkami pod pobliski śmietnik, aby pomóc zwierzakom. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że nagle ktoś zaczyna pozbywać się kotów, i robi to w wyjątkowo brutalny sposób. Na dodatek wnuk Haliny - Jaro ( 29-letni nieudacznik będący na utrzymaniu babki) postanawia założyć agencję detektywistyczną. To może oznaczać tylko jedno - kłopoty! Nie ma rady, starsze panie muszą wkroczyć do akcji!

     Książka zabawna, taki lekki kryminał, który można poczytać w wolnej chwili. Sylwetki bohaterów dobrze nakreślone, akcja początkowo wolna ale później nabiera zawrotnego tempa. Nie bardzo mam się do czego przyczepić w tej książce. Może nie jest to jakaś wybitna literatura ale na pewno idealna lektura na odstresowanie.  Starsze Pani polubiłam od pierwszej chwili, może dlatego że chwilami przypominały mi moją własną, zbyt przedsiębiorczą babcię:) Polecam.
 

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Smakowite zapowiedzi

     Zaczął się sierpień i chociaż za oknem tropikalne upały , to już coraz częściej myślę o zbliżającej się jesieni. Jednakże zanim nadejdzie ta najbardziej ukochana przeze mnie pora roku, na rynku wydawniczym ukaże się kilka smakowitych książek, które pozwolą nam troszkę dłużej poczuć lato:)

"Apetyt na Italię"

Najbardziej apetyczna książka sezonu!
Krytyk kulinarny podróżuje Vespą przez całe Włochy śladem kuchennych rarytasów.
Po drodze poznaje ludzi, którzy o włoskiej kuchni wiedzą wszystko.
Poznaj smak aromatycznego prosciutto, odwiedź najstarsze włoskie manufaktury, dowiedz się, skąd pochodzi confetti.
Uwaga! Autor zdradza 60 pilnie strzeżonych przepisów włoskiej kuchni.

Wydawnictwo: Pascal
Premiera: 22.08.2012





" Cztery strony smaku."

Opowieści znanych podróżników, pisarzy i krytyków kulinarnych ukazują całą gamę niezwykłych doznań umysłu, serca i podniebienia.

Od nietoperza na wyspie Fais przez baraninę w mongolskiej jurcie aż po tacos w Tijuanie – na wszystkich szerokościach geograficznych jedzenie karmi nie tylko ciało, ale i duszę. Posiłek może być podarunkiem, który pozwala podróżnikowi przetrwać, nicią, będącą zaczątkiem nierozerwalnej więzi, kluczem do poznania innych kultur. Odkryj bogactwo jedzenia podczas literackiej uczty złożonej z trzydziestu ośmiu dań – niezapomnianych podróży kulinarnych z całego świata.
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Premiera: 03.10.2012
" Hiszpańska Fiesta."

Własny pensjonat na Costa del Sol?
Alex i James są szczęśliwym małżeństwem. Pewnego dnia podejmują decyzję – pakują cały swój dobytek i wyruszają do Hiszpanii, by otworzyć własny hotel. Miejsce jest piękne,w górach, ale z dala od plaży.
Hiszpanie twierdzą, że to się nie może udać, ale Alex i James mają pomysł!

Powieść pełna zabawnych anegdot, słońca i aromatu mandarynek!
 Wydawnictwo: Pascal
Premiera: 22.08.2012

wtorek, 31 lipca 2012

Tajemina Abigel

Tytuł: " Tajemnia Abigel"
Autor: Magda Szabó
Wydawnictwo: Bona
Liczba stron: 351
Data wydania: maj 2012

        " Lata 40. ubiegłego wieku, Węgry. Nastoletnia Gina pomimo trwającej wojny korzysta z uroków życia: uczy się, spędza czas z przyjaciółkami, flirtuje. Wszystko się zmienia, gdy jej ojciec, wysoko postawiony wojskowy, bez słowa wyjaśnienia wysyła córkę na odciętą od świata, surową kalwińską pensję. Początkowo zbuntowana – przeciw ojcu, przeciw nowym koleżankom, z którymi nie potrafi się porozumieć; przeciw wojennej rzeczywistości, która zabiera jej beztroską młodość – Gina musi błyskawicznie dorosnąć, gdy poznaje sekret swojego uwięzienia. Na szczęście nie jest sama: czuwa nad nią tajemniczy przyjaciel, podpisujący się imieniem Abigél..."
 
        W Europie trwa II wojna światowa. Generał Vitay chcąc uchronić córkę przed niebezpieczeństwem wysyła ja na położoną na uboczu kraju pensję biskupa Matuli. Nastoletnia Gina, która dotychczas spędzała czas na zabawie     i flirtowaniu z oficerami, nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Jej nieprzemyślane zachowanie powoduje, że już na samym początku roku szkolnego nie jest w stanie porozumieć się z koleżankami i zostaje " wyklęta" przez klasę. Nie jest to przyjemne, a odczucie osamotnienia potęguje dziwne zachowanie ukochanego ojca  oraz surowe reguły panujące na pensji. Gina zaczyna myśleć o ucieczce, a w tle majaczy nam posąg tajemniczej Abigel...

    Książkę Magdy Szabó odebrałam bardzo pozytywnie. "Tajemnica Abigel" wciągnęła mnie od pierwszej strony i trzymała mocno, aż do końca. Ukazuje ona rozwój Giny, która z rozpieszczonego dziecka musi  z dnia na dzień stać się dorosła kobietą, która podejmuje właściwe decyzje i odróżnia wrogów od przyjaciół.

    Jak dla mnie "Tajemnica Abigel" to jedna z najlepszych pozycji, jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Książka co prawda skierowana jest do młodzieży, myślę jednak, że "starszej młodzieży" także przypadnie do gustu.

Ocena: 10/10

poniedziałek, 30 lipca 2012

Wakacyjny stosik














Wakacyjny stosik:) Trochę pomieszania z poplątaniem.

1. "Krew na placu lalek" Krzysztof Kotowski - długo się zastanawiałam nad kupnem tej książki ale zachęciły mnie pozytywne opinie  i postanowiłam spróbować.

2. "Kobieta bez twarzy" Anna Fryczkowska - prezent od siostry.

3." Studnia bez dnia" Katarzyna Enerlich - coś lekkiego na odstresowanie.

4." Upalne lato Marianny" Katarzyna Zyskowska-Ignaciak - zabieram ją na wakacje " pod gruszą" :)

5. " Dziewczyna na każdy dzień" Camilla Morton - coś do pośmiania się.

6. " Kuchnia Polska - Encyklopedia Sztuki Kulinarnej" - długo oczekiwana           i w końcu zdobyta :)

poniedziałek, 23 lipca 2012

Czy wierzycie w duchy? :)

Tytuł: "Pogoń za duchami"
Autor: Tatiana Polakowa
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 256
Data wydania: lipiec 2012

" Gwiazda rosyjskiego kryminału „na wesoło”. Coś dla miłośników książek Joanny Chmielewskiej. Zwariowane przygody dwóch przyjaciółek, znanych z wielu powieści Polakowej. Tym razem Anfisa, pisarka kryminałów i Żeńka, dziennikarka, trafiają do dziwnego domu na wyspie na jeziorze Ładoga. Dom, stylizowany na stary zamek, kryje wiele tajemnic, podobnie jak jego mieszkańcy… Kim naprawdę jest Lew Nikołajewicz, właściciel posiadłości? Czego boi się Mściław, jego adwokat? Co ukrywa demoniczna Olimpiada Nikołajewna? Kto jęczy w piwnicy, wyglądającej jak kazamaty? Humor sytuacyjny i świetne dialogi."

          Jest lato, piękna pogoda, mnóstwo wolnego czasu a Żeńka dostaje propozycję nie do odrzucenia. Jej znajomy - Lew Nikołajewicz zaprasza ją do swego domu na wyspie, aby napisała tam jego biografię. Żenia ochoczo korzysta z propozycji ( nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że honorarium za pracę jest wysokie a jej samochód w stanie rozpadu) i namawia Anfisę, aby ta towarzyszyła jej w podróży. Przygody dziewczyn zaczynają się już w Petersburgu, kiedy to ktoś kradnie im samochód, a miejscowa policja nie bardzo umie  pomóc. Nasze bohaterki nie rezygnują jednak z wyprawy i pełne werwy udają się na wyspę, a tam...a tam wcale nie jest lepiej..Gospodarz mieszka w zamku, którego piwnice przypominają średniowieczne lochy, jego ochrona to na pierwszy rzut oka banda zbirów, a gospodyni mogłaby z powodzeniem zagrać główną rolę w horrorze. Co więcej po zamku plącze się jasnowłosa zjawa, a z piwnic dobywają się tajemnicze jęki. Nie można przecież tak tego zostawić! Żeńka i Anfisa wkraczają do akcji!! :)

         Muszę powiedzieć, że książka naprawdę mnie zaciekawiła. Nie jest to może literatura wysokich lotów,  ale na wakacje nada się wspaniale. Taki lekki kryminał, przy którym na pewno się pośmiejemy. Lubię Polakową, lubię jej humor i styl pisania. Nie ukrywam, że baaardzo przypomina naszą Chmielewska, ale jak dla mnie to tylko plus. Przeczytajcie, zabawa gwarantowana:)

Ocena:9/10


środa, 11 lipca 2012

Sebastian.

Tytuł: "Sebastian"
Autor: Anne Bishop
Wydawnictwo: Initium
Liczba stron: 400
Data wydania: czerwiec 2012

Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu”.

Dawno, dawno temu Efemera, zagrożona przez Zjadacza Świata, została rozbita na wiele tajemniczych i magicznych krain. Nazwano je krajobrazami. Między nimi rozciągają się mosty, które przenoszą podróżnych w miejsca, do których przynależą, zamiast tam, gdzie sami chcą się udać.
Zjadacz Świata został uwięziony i zapomniano o nim, a stabilność krajobrazów Efemery utrzymuje magia Krajobrazczyń. W jednej z krain, gdzie żyją demony i panuje wieczna noc, swym mrocznym uciechom oddaje się półkrwi inkub − Sebastian. W snach wzywa go kobieta, która pragnie jedynie być bezpieczna i kochana. Sebastian pożąda jej, ale jednocześnie jest świadomy tego, że może ją zniszczyć.
Tymczasem w cichych ogrodach szkoły Krajobrazczyń budzi się zło − Zjadacz Świata wydostaje się ze swojego więzienia. Jego pierwszą ofiarą może paść krajobraz Sebastiana. "

      Hmm...Nie bardzo wiem co napisać .. Generalnie lubię książki Pani Bishop."Czarne Kamienie" pokochałam od pierwszego tomu, kupowałam kolejne i zarywałam noce, bo nie mogłam się od nich oderwać. Zabierając się do czytania "Sebastiana" miałam nadzieję na podobny klimat. Wiedziałam, że będzie to coś innego, a jednak chciałam znaleźć w nim jakieś podobieństwo do poprzedniego cyklu. Podobieństwo owszem, znalazłam. Główni bohaterowie czyli Sebastian i Belladonna delikatnie przypominali mi Demona Sadiego i Janelle. Belladonna (podobnie, jak i córka Wielkiego Lorda) okazuje się tą, która ma największą moc i tylko ona może ocalić krajobrazy przed Zjadaczem Świata. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

       Z ciężkim sercem muszę przyznać, że tym razem autorka nie sprostała moim oczekiwaniom. Owszem, książkę czyta się przyjemnie, historia i świat w niej przedstawiony jest ciekawy ale.. no właśnie sama do końca nie wiem co.. Zabrakło mi tutaj tego "czegoś" co było w "Czarnych Kamieniach". Bohaterowie, choć przyjemni nie przemówili do mnie i nie przeżywałam ich przygód z zapartym tchem. Myślę jednak, że przeczytam kolejną część tego cyklu i nadal z nadzieją będę czekać na "to coś". :)

    Podsumowując, uważam, że książka nie jest zła i może się spodobać, jednakże jeśli ktoś czytał "Czarne Kamienie" będzie oczekiwał czegoś znacznie lepszego.


Ocena:6/10